Çözümlerimiz
Otomatik Veri Toplama
Tedarik Zincir
Varlık Yönetimi
Saha Servis
Yazılımlarımız
Barkod Etiketleme
Saha Satış Sistemi
Stok Kontrol Sistem
Ambar Yönetim Sistemi (Cubic)
Demirbaş Yönetim Sistemi
Market ve Mağaza Sistemleri
Oto Servis Programı
Restaurant Takip Sistemi
Raf Sistemleri
Depolama Raf Sistemleri
Turnike Sistemleri
Hizmetlerimiz
Rf Alan Araştırması
Teknik Servis
Bakım
Kuruluş İşlemleri
Sporsalonu Takip Sistemi
Personel Devam Kontrol
RFID Teknolojisi

RFID Nedir ?
Radyo Frekansı ile Tanımlama (RFIDteknolojisi, radyo frekansı kullanarak nesneleri tekil ve otomatik olarak tanıma yöntemidir. RFID, temel olarak bir etiket ve okuyucudan meydana gelir. RFID etiketleri Elektronik Ürün Kodu (EPC) gibi nesne bilgilerini almak, saklamak ve göndermek için programlanabilirler. Ürün üzerine yerleştirilen etiketlerin okuyucu tarafından okunmasıyla tedarik zinciri yönetimi ile ilgili bilgiler otomatik olarak kaydedilebilir veya değiştirilebilir.
RFID etiketi, radyo frekansı ile yapılan sorguları almaya ve cevaplamaya olanak tanıyan bir silikon yonga, anten ve kaplamadan meydana gelir. Yonga, etiketin üzerinde bulunduğu nesne ile ilgili bilgileri saklar. Anten, radyo frekansı kullanarak nesne bilgilerini okuyucuya iletir. Kaplama ise etiketin bir nesne üzerine yerleştirilebilmesi için yonga ve anteni çevreler.
RFID Sisteminin Faydaları Nelerdir ?
RFID teknolojisinin kullanım alanı sağladığı kontrol ve güvenlik kontrolleri sayesinde oldukça yaygındır.
Günümüzde şirketler maliyetlerini indirmek, personel ve kaynak kullanımını etkin şekilde sağlayabilmek ve rekabet gücünü daha da artırılabilmek için stok kontrolü ve takibinde doğru bilgiye gerçek zamanda ulaşabilmelilerdir. Şirketlerin bu isteklerini karşılayan RFID teknolojisi; üretim tedarik zinciri, hastanelerde hasta ve ilaç takibi, büyükbaş hayvancılık sektöründe hayvan takibi, kargo ve nakliye hizmetleri, otoyollarda araç takibi (OGS de bir RFID uygulamasıdır) gibi alanlarda kullanılmaktadır.

RFID öyle bir yöntemdir ki her sektör için değişik çözümler getirebilir, ne tür çözümler uygulanabileceğini kullanıcı tayin edip, geliştirebilir. 
RFID teknolojisi ile üretimde hammaddenin stok girişinden, ürünün paketlenmiş nihai hale gelinceye dek tüm süreçler otomatik olarak izlenebilmekte ve paketlenen ürünler mağazalarda da takip edilebilmektedir. 
Biz burada daha çok perakende sektöründe RFID teknolojisi kullanımı üzerinde duracağız.

RFID teknolojisinin perakende sektörü ve tedarik zincirinde sağladığı başlıca faydalar:

  • Stokların yerinin çok daha hızlı belirlenmesi
  • Daha az personel maliyeti
  • Stok-out’ların önüne geçilmesi ve just-in-time envanter stratejisinin kullanımının kolaylaştırılması
  • Mağaza stok sayımlarının daha kolay hale gelmesi
  • Raflardaki eski ürünlerin anında tespit edilmesi
  • Stok iade yönetimi
  • Merkez depo ve mağazalar arasındaki stok hareketlerinin gerçek zamanlı olarak izlenerek etkin lojistik yönetiminin sağlanması
  • Stoklardaki hırsızlık kaynaklı kaybın minimuma indirilmesi
  • İhtiyaç duyulan gelişmiş stok raporlarının hızlı ve doğruluğu yüksek bir şekilde elde edilebilmesi
  • Bayi ağında izlenebilirlik ve kontrol mekanizmalarının geliştirilmesi

Ana Sayfa - Hakkımzda-İletişim-Barkod Nedir-Barkod Hizmetleri-Barkod Numarası-Etiket Tasarımı-Barkodlama İşlemi-Sayım Sistemleri-Etiket Siparşi-Videolar-Otomatik Veri Toplam-Tedarik Zincir-Varlık Yönetimi-Saha Servis-Barkod Etiketleme-Saha Satış Sistemi-Stok Kontrol Sistem-Ambar Yönetim Sistemi (Cubic)-Demirbaş Yönetim Sistemi-Market ve Mağaza Sistemleri-Rf Alan Araştırması-Teknik Servis-Bakım-Kuruluş İşlemleri-Referanslar