Güçlü Bitki Korumasıyla Sağlıklı Hasatlar, Zirai İlaç Programıyla Mümkün

YILLIK ÖDEME YOK!

Tarım sektöründe faaliyet gösteren zirai ilaç bayileri, toptancıları ve üreticileri için Tarım Bakanlığı onaylı bildirim takibi ve ön muhasebe programı ile tanışın.

Bilnex Zirai İlaç Sistemi, Türkiye’de yasal olarak satılan ve kullanılan tüm bitki koruma ürünlerini kapsar.

Bilnex programının anlık bildirim gönderebilme, alabilme ve genel bildirimlerin anlık olarak içeriye aktarabilme kabiliyetleri sayesinde bu sistem, üreticilerin, ithalatçıların, toptancıların ve bayilerin zirai ilaçların kayıt ve takibini yapmalarını en etkin şekilde mümkün kılıyor.

Bitki Koruma Ürünleri Takip Sitemi karekodlarla izlenebilirliği sağlanmış bitki koruma ürünlerinin üretim veya ithalattan başlayarak geçtiği her noktadan alınacak bildirimlerle takibini sağlamak üzere kurulmuş bilgisayarlar, veritabanı, bu veritabanını işletmeye yarayan bilgisayar yazılımları ve iletişim altyapılarını içeren bir sistemdir.

Bitki Koruma Ürünleri Takip Sistemi, Türkiye’de bitki koruma ürünlerinin ambalajlanmış her bir adetinin izlenmesi için kurulan bir altyapıyı tanımlamaktadır. Karekod kullanımı ile bitki koruma ürünlerinin ambalajlanarak tekil hale getirilmiş her bir adetinin geçtiği her noktadan yapılan bildirimler ile elde edilen hareket bilgisi kullanılarak bitki koruma ürünlerinin izlenebilirliği sağlanmıştır.

Bitki koruma ürünleri takip sitemi bitkisel üretim yapan kişilerin bitki koruma ürünlerine güvenle erişiminin sağlanması için her bitki koruma ürününün konumunu takip etmek üzerine tasarlanmıştır. Bu nedenle piyasadaki tüm bitki koruma ürünleri üretimden tüketime tüm aşamalarda yapılacak bildirimlerle izlenir. Bu şekilde sahte, kaçak ve her türlü yasadışı bitki koruma ürününün satışı engellenmiş ve kullanımı kontrol atına alınmış olur. Stok durumları izlenebildiğinden bitki koruma ürünleri gerektiğinde piyasadan kolaylıkla toplatılabilir.

 • Üretim bildirimi: Ruhsat sahibi firmaların ürettikleri veya Bakanlık bilgisi dahilinde ürettirdikleri bitki koruma ürünlerini sisteme tanıtması için yaptığı bildirimdir.

 • İthalat bildirimi: Ruhsat sahibi firmalarının ithal ettikleri bitki koruma ürünlerini sisteme tanıtmak için yaptıkları bildirimdir. Alıcı bilgisinde ülke ve ithalat yapılan firma girilecektir.

 • Satış bildirimi: Ruhsat sahibi firmalar ile Bakanlıktan onaylı bitki koruma ürünleri toptancı ve bayileri tarafından bitki koruma ürününün başka bir toptancı, bayi veya üreticiye satışının sisteme bildirilmesi için yapılan bildirimdir.

 • Ruhsat sahibi firmalar ile bitki koruma ürünleri toptancı veya bayilerinin kimlere satış yapabilecekleri yürürlükteki mevzuatta düzenlenmiştir. Buna göre, ruhsat sahibi firmalar bitki koruma ürünlerini bitki koruma ürünleri toptancı ve bayilere, bitki koruma ürünleri toptancıları ürünlerini bitki koruma ürünleri toptancı ve bayilere, bitki koruma ürünleri bayileri ise ürünlerini bitki koruma ürünleri bayileri veya üreticilere satabilir.

 • Mal iade bildirimi: Geri çekme, miat veya başka bir sebeple geri iade edilen bir bitki koruma ürününün bitki koruma ürünleri bayi veya toptancısından çıkışı için yapılan bildirimdir.

 • Deaktivasyon bildirimi: Çeşitli sebeplerle sistemdeki kaydının çıkarılması söz konusu olan bitki koruma ürünleri için yapılan bildirimdir. Deaktivasyon; hatalı üretilen veya son kullanım tarihi geçmiş olduğu için imha edilmesi gereken bitki koruma ürünlerini sistemden çıkarmak, bir sebeple bitki koruma ürünlerini satılamaz hale getirmek, bir işlemden dolayı sistemden çıkarılması istenen bitki koruma ürünleri gibi sistemdeki kaydın kapatılması isteğidir.
  Bu bildirimle bitki koruma ürünlerinin sıra numaraları sistemde kapatılır ve aynı numara ile başka bitki koruma ürünleri tekrar bildirilemez. Deaktivasyon sebebi bildirimlerde basitçe yer alır. Sisteme bildirilmemiş ürünlerin deaktivasyon bildirimleri yapılmaz.

 • Mal alım bildirimi: Alıcı tarafından bitki koruma ürünlerinin kontrol ve kabul edilmesini ifade eden bir onay mekanizmasıdır. Bildirim yapmakla zorunlu olan bir paydaş bir bitki koruma ürünü için satış, ihracat, deaktivasyon yapabilmek için mal alım bildirimi yapmak zorundadır.
 • İhracat bildirimi: Firmaların ihraç ettikleri karekodlu bitki koruma ürünlerini sisteme tanıtmak için yaptıkları bildirimlerdir. Bu bildirim de bir sistemden çıkarma bildirimidir, ihracat bildirimindeki bitki koruma ürünleri ülkemizde artık satılamaz hale gelir. Alıcı bilgisinde ülke ve ihracat yapılan firma bilgisi girilecektir.

 • Satış iptal bildirimi: ruhsat sahibi firmalar ile toptancı veya bayilerin bitki koruma ürünü satışlarını iptal etmeleri için oluşturulmuştur. Buna göre, satışı yapılan bitki koruma ürünlerinin satışı ürün bazında iptal edilebilir. Ruhsat sahibi firmalar, bitki koruma ürünleri toptancı veya bayilerin sattıkları ürünleri geri almaları gerektiği zaman “satış iptali” yaparlar. Eğer ürünün satıldığı birim, mal alım bildirimi yaparak bitki koruma ürününün sahipliğini kazanmışsa, bu birim mal iade bildirimi yapmadan satış iptali yapılamaz. i)Depolar Arası Transfer bildirimi: Ruhsat sahibi firma, bayi veya toptancıların kendi depoları arasında mal transferi yapılması gerektiği durumlarda depolar arası transfer bildirimi yapılmalıdır.

Farklı İpuçları

Hızlı Program Geçişi

Farklı Program Geçişlerinden Devir Envanterin ve Stok kartlarını otomatik olarak sisteme aktarabilirsiniz.

Bakanlık İşlemleri

Bitki Koruma Ürünleri Stok Takip Sistemi ve GİB’e dahil işlemlerinizi kolaylıkla ve sorunsuzca halledebilirsiniz.

Stok ve Envanter Takibi

Bitki Koruma Ürünleri Stok Takip Sistemi ve GİB’e dahil işlemlerinizi kolaylıkla ve sorunsuzca halledebilirsiniz.

Bakanlıktan Gelen Bildirimlerin Otomatik Kaydı

Happy Client

Bakanlıktan gelen bildirimler otomatik olarak sisteminize irsaliye olarak kaydedilir, stok kartları açılır.

Akıllı Bildirim Kontrol

Bakanlıktan gelen bildirimler otomatik olarak sisteminize kaydı sırasından son kullanma tarihi yaklaşan ürünler var ise sistem kabul işlemini durduracaktır.


BKST Envanter Eşitleme

Happy Client

Bakanlık envanteri ile sisteminizde bulunan QR kodları otomatik olarak eşitleyin.

Excel ile Qr aktarımı

Happy Client

Excel ile ürün QR’larını sisteme otomatik olarak aktarabilirsiniz.

Gelişmiş Mobil Uygulama Desteği

Mobil uygulama ile karekodlu sipariş hazırlama, mal kabul, bakanlık bildirimi, cari hesap raporları ön muhasebe vb. işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Vadeli Tahsilat Takibi (Vade Farkı Uygulama)

Happy Client

Ürünlere birden fazla fiyat belirleyerek ödenmemiş alacaklarınıza yeni güncel fiyatlardan fiyatlandırma yapabilirsiniz. Tahsilat işlemi esnasında çiftçinin alışveriş toplamından alış fiyatlarına göre çiftçiden elden edilen kar marjını görebilir ve buna göre kolayca iskonto veya fiyat farkı işlemlerinin gerçekleştirebilirsiniz.

Sizin İçin hazırlanan Blog yazılarımız

 • E-Fatura ve Bulut Muhasebe

  E-Fatura Nedir? E-Fatura, işletmelerin kağıt fatura yerine dijital ortamda fatura düzenlemesine ve iletmesine olanak tanıyan bir sistemdir. Türkiye’de Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) tarafından zorunlu hale getirilen e-fatura, işletmelerin verimliliğini artırırken maliyetleri de önemli ölçüde düşürür. E-fatura sayesinde kağıt, baskı ve posta masraflarından kurtulabilir, faturalama süreçlerini hızlandırabilirsiniz. E-Faturanın Avantajları E-faturanın işletmelere sunduğu başlıca avantajlar şunlardır: Bulut…

  Daha fazlası…

 • Barkod Teknolojisinin Geleceği: AntalyaBarkod.com ile İnovasyona Adım Atın

  Barkod teknolojisi, iş dünyasında önemli bir evrim geçiriyor ve bu evrimin öncülerinden biri de AntalyaBarkod.com. İnovasyon ve teknolojik gelişmelerle birleşen bu güçlü platform, işletmelerin geleceğe dönük adımlarını atmalarını sağlıyor. Bu makalede, “Barkod Teknolojisinin Geleceği”ni AntalyaBarkod.com’un perspektifinden keşfedecek ve işletmenizin inovasyon yolculuğunda nasıl öncü bir rol üstlenebileceğinizi öğreneceksiniz. AntalyaBarkod.com, barkod teknolojisindeki son gelişmeleri takip ederek, müşterilerine…

  Daha fazlası…

 • Barkod Güvenliği: AntalyaBarkod.com ile Verilerinizi Koruyun

  Bir işletme için güvenlik her zaman ön planda olmalıdır, özellikle de hassas verilerin işlem gördüğü barkod sistemleri kullanılıyorsa. AntalyaBarkod.com, müşteri bilgilerini, envanter verilerini ve diğer önemli bilgileri koruma konusunda güçlü önlemler alarak işletmelerin güvenliğini sağlamaktadır. Bu makalede, AntalyaBarkod.com’un barkod güvenliği çözümlerini inceleyerek işletmenizin verilerini nasıl koruyabileceğinizi keşfedin. Bir işletmenin en değerli varlıklarından biri, müşteri bilgileridir.…

  Daha fazlası…